Sir T H Parry-Williams Memorial Medal Winners

2019       Conwy County - Falyri Jenkins, Tal-y-Bont, Ceredigion

2018       Cardiff - Meinir Lloyd, Carmarthen

2017       Anglesey - Dan Puw, Parc, Y Bala

2016       Monmouthshire and District - Mair Carrington Roberts, Llanfairpwll

2015       Montgomeryshire and the Marches - Jennifer Maloney, Llandybie

2014       Carmarthenshire - Alun Jones, Chwilog

2013       Denbighshire and District - Dorothy Jones, Llangwm

2012       Vale of Glamorgan - Eirlys Britton, Cardiff

2011       Wrexham and District - Sydney Davies, Glyn Ceiriog

2010       Blaenau Gwent and Heads of the Valleys - Leah Lloyd Jones (Leah Owen)

2009       Meirion and District - Haf Morris, Llandegfan

2008       Cardiff - Mair Penri Jones, Y Bala

2007       Flintshire - Elsie Nicholas, Abertawe

2006       Swansea and District - Marilyn Lewis, Maenclochog

2005       Eryri and Region - Gwilym Griffiths, Llwyndyrys

2004       Newport and District - Eirlys Phillips, Bryn Iwan

2003       Montgomeryshire and the Marches - Morfydd Vaughan Evans, Ruthin

2002       Pembrokeshire, St Davids - R Gwynn Davies, Waunfawr

2001       Denbighshire - Mrs Catherine Watkin, Llandudno

2000       Llanelli and District - Mr Dennis Davies, Llanrwst

1999       Anglesey - Mrs Frances Môn Jones, Llanfair Caereinion

1998       Bro Ogwr - Mrs Gwen Parry Jones, Prestatyn

1997       Meirion and District -  Mr Dafydd G Jones (Selyf), Garn Dolbenmaen

1996       Bro Dinefwr - Mrs Mari Roberts, Cyffordd Llandudno

1995       Bro Colwyn - Mr Henry Richard Jones, Dolgellau

1994       Neath and District - Mr Dewi Jones, Benllech

1993       South Powys, Llanelwedd - Mrs Lilly Richards, Caerphilly

1992       Ceredigion, Aberystwyth - Mrs Wendy Richards, Neath

1991       Bro Delyn - Mr Glyn James, Ferndale

1990       Rhymney Valley - Mr Huw Ellis Wyn Roberts, Bodffordd

1989       Conwy Valley - Mrs Margaret Janet Jones, Newtown

1988       Newport - Mrs Laura Elinor Morris, Trawsfynydd

1987       Bro Madog - Mr Gwilym Roberts, Cardiff

1986       Fishguard and District - Mrs Lucy Annie Thomas, Ammanford

1985       Rhyl and District - Mr Edward Williams, Llangefni

1984       Lampeter and District - Mr Trefor Davies, Old Colwyn

1983       Anglesey - Mrs Marged Jones, Y Bala

1982       Swansea and District - Mrs Myra Rees, Loughor

1981       Maldwyn and District - Mr Emrys Jones, Llangwm

1980       Lliw Valley - Mrs Marie James, Llangeitho

1979       Caernarfon and District - Mrs Catherine Sydney Roberts, Llanerfyl

1978       Cardiff - Mrs Gwen Wyn Jones, Llansannan

1977       Wrexham and District - Mr Ifor Owen, Llanuwchllyn

1976       Cardigan and District - Mrs L M Tegryn Davies, Cardigan