Music Section Results

Choral

Entertainment Programme Choir of no fewer than 20 members (28)

  1. Côr Ieuenctid Môn
  2. CôRwst
  3. Côr Dyffryn Dyfi

Mixed Choir with no fewer than 20 members (29)

  1. Côr CF1
  2. Côr Capel Cymreig y Boro
  3. Côr Dre

Male Voice Choir with no fewer than 20 members (30)

  1. John’s Boys
  2. Côr Meibion y Llannau
  3. Côr Meibion y Brythoniaid
     

Womens’ Choir with no fewer than 20 members (31)

  1. Aelwyd y Neuadd Fach, Porthyrhyd
  2. Tegalaw
  3. Cantonwm

Choir for those over 60 with no fewer than 20 members (32)

  1. Côr Hen Nodiant
  2. Encôr
  3. Henffych

Youth Choir for those under 25 with no fewer than 20 members  (33)

  1. Côr Ieuenctid Môn
  2. Côr Cytgan Clwyd
  3. Ysgol Gerdd Camwy

Eisteddfodau Cymru Choral Competition (34)

  1. Côr Dre
  2. Adlais
  3. Côr Alaw

Open Vocal Ensemble (3 - 6 in number) (38)

  1. Cantilena
  2. Glantaf
  3. Mam y Fro a’i Chriw

 

Solos

W. Towyn Roberts Scholarship in memory of his wife, Violet Jones, Nantclwyd and the William Park-Jones Scholarship (39)

  1. John Ieuan Jones, Llandrillo-yn-Rhos
  2. Eiry Myfanwy Price, Caerdydd
  3. Dafydd Allen, Bodelwyddan
  4. Ryan Vaughan Davies, Hen Golwyn

Soprano Solo for those aged 25 and over (40)

  1. Kate Griffiths, Bryn Saith Marchog
  2. Joy Cornock, Llandeilo
  3. Aneira Evans, Machynlleth

Mezzo –Soprano / Contralto / Counter-Tenor Solo for those aged 25 and over (41)

  1. Kathryn Nash, Llanelwy
  2. Angharad Rowlands, Llundain
  3. Rhian Dafydd, Aberaeron

Tenor Solo for those aged 25 and over (42)

  1. Aled Wyn Thomas, Llanwnnen
  2. Arfon Rhys Griffiths, Y Bala
  3. Efan Williams, Lledrod

Baritone / Bass Solo for those aged 25 and over (43)

  1. Erfyl Tomos Jones, Aberhosan
  2. Robert Wyn, Bontnewydd
  3. Steffan Jones, Caerdydd

David Ellis Memorial Prize – Blue Ribband (44)

  1. Erfyl Tomos Jones, Aberhosan

Hymn Solo for those aged 60 and over (45)

  1. Glynn Morris, Sale
  2. Vernon Maher, Llandysul
  3. Gwynne Jones, Aberystwyth

Lieder Solo / Art Song for those aged 25 and over (46)

  1. Aled Wyn Thomas, Llanwnnen
  2. Efan Williams, Lledrod
  3. Glynn Morris, Sale

Lieder Solo / Art Song under 25 (47)

  1. Rhydian Jenkins, Maesteg
  2. Dafydd Jones, Llanrhaeadr
  3. Tesni Jones, Llanelwy

Hen Ganiadau Solo for those aged 19 and over (48)

  1. Dafydd Jones, Llanrhaeadr
  2. Joy Cornock, Llandeilo
  3. Arfon Rhys Griffiths, Y Bala

Soprano Solo for those aged 19 and under 25 (49)

  1. Sara Davies, Hen Golwyn
  2. Lisa Dafydd, Rhuthun
  3. Tesni Jones, Llanelwy

Mezzo-Soprano / Contralto / Counter-Tenor Solo for those aged 19 and under 25 (50)

  1. Erin Rossington, Llanfair TH
  2. Ceri Haf Roberts, Henllan
  3. Morgana Warren-Jones, Bangor

Tenor Solo for those aged 19 and under 25 (51)

  1. Rhydian Jenkins, Maesteg
  2. Dafydd Jones, Llanrhaeadr
  3. Elis Jones, Rhuthun

Baritone / Bass Solo for those aged 19 and under 25 (52)

  1. Emyr Lloyd Jones, Bontnewydd
  2. Dafydd Allen, Bodelwyddan
  3. Owain Rowlands, Llandeilo

Osborne Roberts Memorial Prize – The Blue Ribband (53)

  1. Dafydd Wyn Jones, Llanrhaeadr, Dinbych

William Park-Jones Scholarship for the most promising soloist in competitions 49-52

  1. Rhydian Jenkins, Maesteg

The best Soprano in competitions 49-52

  1. Lisa Dafydd, Rhuthun

The best Tenor in competitions 49-52

  1. Elis Jones, Rhuthun

Solo performance for those aged 19 and over of a song from a Musical in the style of the genre (54)

  1. Celyn Llwyd Cartwright, Dinbych
  2. Myfanwy Grace Tranmer, Pwllglas
  3. Lois Postle, Bodedern

Wilbert Lloyd Roberts Memorial Scholarship (55)

  1. Myfanwy Grace Tranmer, Pwllglas

Solo performance for those under 19 of a song from a Musical in the style of the genre (56)

  1. Gabriel Tranmer, Pwllglas
  2. Fflur Davies, Caernarfon
  3. Mali Elwy Williams, Llansannan

Girls’ Solo for those aged 16 and under 19 (57)

  1. Glesni Rhys Jones, Bodedern
  2. Alaw Grug Evans, Pontyberem
  3. Elin Fflur Jones, Bodedern

Boys’ Solo for those 16 and under 19 (58)

  1. Lewys Meredydd, Dolgellau
  2. Owain John, Llansannan
  3. Gruffydd Rhys Hughes, Caernarfon

Girls’ Solo for those aged 12 and under 16 (59)

  1. Lois Wyn, Rhydymain
  2. Lili Mohammad, Caerdydd
  3. Lea Morus Williams, Llansannan

Boys Solo for those aged 12 and under 16 (60)

  1. Ynyr Lewys Rogers, Rhuthun
  2. Twm Tudor, Caergybi
  3. Morgan Gray Frazer, Pentre Berw

Solo under 12 (61)

  1. Eiri Ela Evans, Rhuthun
  2. Macsen Stevens, Cyffordd Llandudno
  3. Lois Angharad Thomas, Llannerch-y-medd

 

Brwydr y Bandiau

  1. Mari Mathias

 

Music - Instrumental        

Piano Accompaniment Competition

Eleri Evans Memorial Competition  (62)

  1. Sioned Mai Williams, Rhuthun

Instrumental Group - Open (63)

  1. Ensemble Ysgol Tryfan
  2. Enlli, Lleucu a Carys
  3. Triawd Hŷn CGWM
  4. Parti Chwyth Lleu

Instrumental Duet - Open (64)

  1. Harri a Heledd, Caerdydd a Caerffili
  2. Angharad a Mariel, Rhuthun a Deganwy
  3. Huw a Rachel, Caernarfon

Instrumental Blue Ribband for those aged 19 and over

Peggy and Maldwyn Hughes Fund Scholarship (65)

  1. Luke Jones, Wrecsam

Woodwind Solo for those aged 19 and over (66)

  1. Enlli Parry, Caerdydd
  2. Lleucu Parry, Caerdydd
  3. Daniel O’Callaghan, San Clêr

Strings Solo for those aged 19 and over (67)

  1. Olivia Jago, Porthaethwy
  2. Hannah Lowri Roberts, Caerdydd

Piano Solo for those aged 19 and over (68)

  1. Cameron Biles-Liddell, Corwen
  2. Luke Jones, Wrecsam
  3. Gwenno Morgan, Bangor

Brass Solo for those aged 19 and over (69)

  1. Merin Rhyd, Caernarfon

Harp Solo for those aged 19 and over (70)

  1. Mared Emyr Pugh-Evans, Borth
  2. Catrin Elin, Mochdre

Percussion Solo for those aged 19 and over (71)

  1. Harry Lovell-Jones, Caerdydd
  2. Heledd Fflur Gwynant, Caerffili

Instrumental Blue Ribband for those aged 16 and under 19

Leslie Wynne-Evans Scholarship (£1,500)
Rachael Ann Thomas Scholarship (£500) 
(72)

  1. Ellis Thomas, Bae Penrhyn

Woodwind Solo for those aged 16 and under 19 (73)

  1. Ruby Howells, Market Drayton
  2. Talfan Jenkins, Arberth
  3. Rachel Marie Franklin, Caernarfon

Strings Solo for those aged 16 and under 19 (74)

  1. Gwydion Powel Rhys, Bangor
  2. Mererid Jones, Llandysul
  3. Heledd Jones, Llandysul

Piano Solo for those aged 16 and under 19 (75)

  1. Ellis Thomas, Bae Penrhyn
  2. Medi Morgan, Bangor
  3. Glesni Rhys Jones, Bodedern

Brass Solo for those aged 16 and under 19 (76)

  1. Gabriel Tranmer, Pwllglas

Harp Solo for those aged 16 and under 19 (77)

  1. Huw Boucher, Penarth
  2. Angharad Huw, Rhuthun

Blue Ribband under 16
Ivor and Aeres Evans Trust Scholarship(79)

  1. Rufus Edwards, Wrecsam

Woodwind Solo under 16 (80)

  1. Christopher Sabisky, Betws-y-coed
  2. Nanw Haf Llwyd, Caernarfon
  3. Lily Hall, Abertawe

Strings Solo under 16 (81)

  1. Mared Lloyd, Llanelli
  2. Felix Llewelyn Linden, Penarth
  3. Ben Oliver, Mochdre

Piano Solo under 16 (82)

  1. Rufus Edwards, Wrecsam
  2. Emma Cerys Buckley, Cricieth
  3. Beca Lois Keen, Llangristiolus

Brass Solo under 16 (83)

  1. Glyn Porter, Caernarfon
  2. Alice Newbould, Llaneurgain
  3. Macsen Stevens, Cyffordd Llandudno

Harp Solo under 16 (84)

  1. Heledd Wynn Newton, Caerdydd
  2. Christopher Sabisky, Betws-y-coed
  1. Holly Catrin Davies, Pwllheli

 

Composition competitions

86. Musicians’ Medal

Composition for a SATB Choir 6-8 minutes long, with or without accompaniment, using any extract from the poem Llwch y Sêr by Grahame Davies
No winner

87. Hymn tune to words by Tecwyn Ifan
Winner: Ilid Anne, Glasinfryn, Bangor

88. Arrangement of a contemporary Welsh song that would be suitable for the choral competition Entertainment Programme
Winner: Nia Wyn Jones, Llanychan, Rhuthun

89. Unaccompanied arrangement of a melody for a vocal ensemble no longer than 4 minutes Winner: Geraint Davies, Casnewydd

90. Composition for one instrument only, no longer than 6 minutes
Winner: Gareth Olubunmi Hughes, Y Rhath, Caerdydd

91. Competition for pupils aged 16 and under 19

Two contrasting compositions in any medium
Winner: Gwydion Powel Rhys, Llanllechid, Bangor

92. Sbardun Trophy competition
Winner: Rhydian Meilir Pughe, Cemaes, Machynlleth