Results - 11 August

11 August 2017

Pavilion:

Instrumental Blue Ribband aged 19 and over – Peggy a Maldwyn Hughes Memorial Fund (61)

  1. Glain Dafydd, Bangor, Gwynedd

 

Lois Blake Memorial Trophy (88)

  1. Dawnswyr Talog, Sir Gaerfyrddin
  2. Dawnswyr Môn, Ynys Môn

 

Recitation Party with up to 16 members (139)

  1. Parti Man a Man, Llanbedr Pont Steffan
  2. Criw y Ddinas
  3. Mamau Genod Llŷn

 

Folk Song Party with up to 20 members (2)

  1. Eryrod Meirion, Llanuwchllyn, Gwynedd
  2. Parti’r Cut Lloi, Dyffryn Banw, Sir Faldwyn
  3. Lodesi Dyfi, Machynlleth, Powys  

 

Baritone / Bass Solo aged 25 and over (39)

  1. Robert Wyn Roberts, Bontnewydd, Gwynedd
  2. Erfyl Tomos Jones, Machynlleth, Powys
  3. Treflyn Jones, Porthmadog, Gwynedd

 

Cerdd Dant Party with up to 20 members - Open (16)

  1. Parti Meibion y Gorad Goch
  2. Chwiban
  3. Parti Pen Barras

 

Mezzo Soprano / Contralto, Countertenor aged 25 and over (37)

  1. Rachel Moras, Abertawe
  2. Rigby Jones, California
  3. Carys Giffiths-Jones, Llanybydder, Ceredigion

 

Friday evening 11 August

 

Mixed Choir with no fewer than 20 members (28)

  1. Côr CF1
  2. Côrdydd
  3. CODA

Folk Song Choir with over 20 members (1)

  1. Lleisiau’r Nant
  2. Côr yr Heli
  3. Côr Eifionydd

Cerdd Dant Choir with over 20 members (15)

  1. Lleisiau’r Nant
  2. Côr Merched Llangwm
  3. Côr yr Heli

 

Recitation Choir with over 16 members (136)

       1.  Genod Llyn

       2.  Parti Marchan

       3.  Côr Sarn Helen

 

Drama:

Drama Composition (competition for those aged under 25) (107)

  1. Result: £50 to Ffraid Gwenllian, Rhostryfan, Gwynedd

 

Drama Translation (108)

  1. Dewi Wyn Williams, Caerdydd

 

Two contrasting monologues (109)

  1. Dewi Wyn Williams, Caerdydd

 

Welsh radio drama composition (110)

  1. Brian Wyn Ifans, Llanystumdwy, Gwynedd

 

Create a film on a digital implement for those under 19 (111)

No competition

 

Open Short Play (112)

  1. Cwmni Drama Uwchaled
  2. Clwb Ffermwyr Ifanc Bodedern
  3. Y Bangoriaid

 

Best Actor in competition 112 (113)

  1. Lois Mererid Williams

 

Best director competition 112 (114)

  1. Trebor Edwards